1200W Multi - function Laser Welding Machine PE - W300D / 400D / 500D
Perfect Laser (Wuhan) Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Perfect Laser
Model Number : PE-W300D/400D/500D
Certification : CE / ISO / FDA / SGS / TUV
Place of Origin : China
MOQ : 1 unit
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, PayPal, Western Union
Supply Ability : 300 Units Per Month
Delivery Time : 4-6 Weeks
Packaging Details : Sea-Worthy Packing or Air-Worthy Packing
Product Name : 1200W Multi - function Laser Welding Machine PE-W300D/400D/500D
Input voltage : Three-phase four-wire system, 380V ± 5%
Full mirror : Reflectivity≥99.7%
Laser wavelength : 1.064μm
Peak output power : 500W
Laser head adjustment : 360 degrees
Pulse frequency : 1~150Hz
Moving speed range : 0-50mm/s
Contact Now
1200W Multi - function laser welding equipment PE - W300D / 400D / 500D
Product Introduction
Technical Date
numberprojectTender specifications
1Input voltageThree-phase four-wire system, 380V ± 5%
3Full mirror
Reflectivity≥99.7%
4Power supply feedback typeCurrent feedback
5Condenser chamberGold-plated single-chamber design, dual-lamp single rod
6Laser wavelength
1.064μm
7Beam divergence angle≤8mrad/m
8Peak output power500W
9Laser head adjustment360 degrees
10Pulse frequency1~150Hz
11Pulse Width0.1~20ms
12Current regulation50-500A
13Beam expander
3 times
14Focus spot diameter0.2-2mm
15X-axis and Y-axis travelX*Y=300mm*300mm
16Table sizeX*Y=400mm*400mm
17Moving speed range0-50mm/s
18Reset accuracy
0.03mm
19positioning accuracy≤0.025mm
19Z axis
Electric lift height 200mm
Manual lift 100mm
20
Rotating fixture
Diameter Ф100mm rotating fixture, angle 0-90º manually adjustable, can be locked in any position between them, using stepper motor drive, step equivalent of 0.01 degrees, positioning accuracy of 0.1 degrees, repeat positioning accuracy of 0.05 degrees.
Application areas
Product advantages
Welding Sample
1200W Multi - function Laser Welding Machine PE - W300D / 400D / 500D1200W Multi - function Laser Welding Machine PE - W300D / 400D / 500D
Packaging & Delivery
1. Prompt deliver at the very day.
2. Well-trained and disciplined packing team.
4. Sophisticated and professional logistic agent.
Competitive Advantages
1. 100% custom pass guaranteed.
3. Flexible and Untraceable payment terms.
4. Good after-sale service.
5. We offer high quality products at competitive price in quick delivery.
Product Tags:
laser welding machinery
automatic laser welding machine
Cheap 1200W Multi - function Laser Welding Machine PE - W300D / 400D / 500D for sale
1200W Multi - function Laser Welding Machine PE - W300D / 400D / 500D Images